Βραβεία Διεθνούς Διαγωνιστικού

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας - Χρυσός Αλέξανδρος
«Over There» [Εκεί Πέρα] του Abdolreza Kahani.

Βραβείο Κριτικής Επιτροπής - Αργυρός Αλέξανδρος
«Hooked» [Κυριακάτικο Ψάρεμα] του Adrian Sitaru.

Βραβείο Σκηνοθεσίας
Celina Murga για την ταινία «A Week Alone» [Μια Βδομάδα Μόνοι].

Bραβείο Σεναρίου
Matthew Newton για την ταινία «Three Blind Mice» [Τρία Τυφλά Ποντίκια].

Βραβείο Ανδρικής Ερμηνείας
Sid Lucero και Emilio Garcia για την ερμηνεία τους στην ταινία «The Inmate» [Ο Τρόφιμος].

Βραβείο Γυναικείας Ερμηνείας
Ioana Flora και Maria Dinulescu για την ερμηνεία τους στην ταινία «Hooked» [Κυριακάτικο Ψάρεμα].

Βραβείο Καλύτερης Καλλιτεχνικού Επιτεύγματος
Szabolcs Tolnai για την ταινία «The Hourglass» [Η Κλεψύδρα].

Ειδική Μνεία
Στο σκηνοθέτη Diasteme για την ταινία «Le Bruit Des Gens Autour» [Ο Θόρυβος Των Άλλων Γύρω Μας].

Παράλληλα Βραβεία

Βραβείο της Διεθνούς Ενώσης Κριτικών (FIPRESCI) για ταινία του Διεθνούς Διαγωνιστικού Τμήματος
«Voy A Exlotar» [Θα Εκραγώ] του Gerardo Naranjo.

Βραβείο της Διεθνούς Ενώσης Κριτικών (FIPRESCI) για ταινία του Ελληνικού Τμήματος
«Καλά Κρυμμένα Μυστικά: Αθανασία» του Πάνου Καρκανεβάτου.

Βραβείο "Καθημερινότητα: Υπέρβαση ή Συμφιλίωση" του Υπ. Μακεδονίας - Θράκης
«Firaaq» [Αποχωρισμός] του Nandita Das.

Βραβείο "Γυναίκα και Ισότητα Ευκαιριών" της Γ.Γ. Ισότητας
«Snow» [Χιόνι] της Aida Begic.

Βραβείο "Ανθρώπινες Αξίες" της Βουλής των Ελλήνων
«Teza» του Haile Gerima.

Βραβείο "Το Σινεμά Και Η Πόλη" του Δήμου Θεσσαλονίκης
«Of Time And The City» [Για Το Χρόνο Και Την Πόλη] του Terence Davies.

Βραβείο της Ένωσης Τεχνικών Ελληνικού Κινηματογράφου
«Without» του Αλέξανδρου Αβρανά.

Βραβείο της Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου
«Τη Νύχτα Που Ο Φερνάντο Πεσσόα Συνάντησε Τον Κωνσταντίνο Καβάφη» του Στέλιου Χαραλαμπόπουλου.

Βραβείο Κοινού Fischer για το Διαγωνιστικό Τμήμα
«Le Bruit Des Gens Autour» [Ο Θόρυβος Των Άλλων Γύρω Μας] του Diasteme.

Βραβείο Κοινού Fischer για το Ελληνικό Τμήμα
«Μακρόνησος» των Ηλία Γιαννακάκη και Εύη Καραμπάτσου.

Βραβείο Κοινού Fischer για το Ματιές Στα Βαλκάνια
«The Tour» [Η Περιοδεία] του Goran Markovic.

Βραβείο Κοινού Fischer για το Digital Wave
«Το Σύνδρομο Της Χιονάτης» Του Άγγελου Σπάρταλη.

Βραβείο Crossroads
«Πλατεία Αμερικής» Του Γιάννη Σακαρίδη και «False Witness» της Iglika Triffonova.

Βραβείο Balkan Fund
«Zincograph», «Number Zero», «White Thread, Black Thread» και «Submission».

Κριτική Επιτροπή

Τη διεθνή κριτική επιτροπή του 49ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης απαρτίζουν τα εξής επτά μέλη:

Michael Ondaatje, Καναδάς (συγγραφέας) - Πρόεδρος της Επιτροπής

David Robinson, Μ. Βρετανία (συγγραφέας, κριτικός κινηματογράφου)

Diablo Cody, ΗΠΑ (σεναριογράφος, παραγωγός)

Lita Stantic, Αργεντινή (παραγωγός)

Yesim Ustaoglu, Τουρκία (σκηνοθέτις)

Διονύσης Σαββόπουλος, Ελλάδα (τραγουδοποιός, τραγουδιστής)

  To Πρόγραμμα σε μορφή pdf [434kB]


(25.11.2008) Τελετή Λήξης και Απονομή Βραβείων 49ου Φεστιβάλ.

(25.11.2008) Είδαμε: The Wrestler

(24.11.2008) Συνέντευξη Τύπου: Η Σκόνη Του Χρόνου

(24.11.2008) Τα Βραβεία Του 3ου DigitalWave

(23.11.2008) Masterclass: Gustavo Santaolalla

(23.11.2008) Είδαμε: Without

(22.11.2008) Είδαμε: The Amazing Truth About Queen Raquela

» Διαβάστε 25 Ρεπορτάζ «



» 48ο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης - 2007
» 47ο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης - 2006
» 46ο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης - 2005
» 45ο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης - 2004
» 44ο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης - 2003
» 43ο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης - 2002
» 42ο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης - 2001
» 41ο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης - 2000



 :: ΑΡΧΙΚΗ  :: INFO  :: ΧΑΡΤΗΣ  :: ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ  :: ΤΜΗΜΑΤΑ & ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ  :: ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ  :: ΤΑ ΒΡΑΒΕΙΑ  :: ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ  :: ΕΠΙΣΗΜΟ SITE  :: 

© 2000-2008 | Θανάσης Γεντίμης
Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών του CinemaNews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η μερική ή ολική αναπαραγωγή ή αποθήκευση με κάθε τρόπο και μέσον των περιεχομένων του CinemaNews.gr χωρίς την προηγούμενη έγγραφη συναίνεση του δημιουργού του.