Στη «Χώρα Προέλευσης» οι περισσότερες υποψηφιότητες της Ελληνικής Ακαδημίας

Νεκτάριος Σάκκας  |  18-03-2011
Στη «Χώρα Προέλευσης» οι περισσότερες υποψηφιότητες της Ελληνικής Ακαδημίας

Η «Χώρα Προέλευσης» του Σύλλα Τζουμέρκα κέρδισε τις εντυπώσεις κατά την ανακοίνωση των υποψηφιοτήτων για τα φετινά βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, αφού αναδείχθηκε υποψήφια για 11 από τις 16 συνολικά κατηγορίες.

Στην κρίση της Ακαδημίας υποβλήθηκαν συνολικά δεκαεπτά ταινίες μυθοπλασίας, επτά ντοκιμαντέρ και εικοσιπέντε μικρού μήκους. Τα 117 μέλη ψήφισαν με τη διαδικασία της μυστικής ψηφοφορίας από τις 10 έως τις 12 Μαρτίου, στέλνοντας στην βραδιά της απονομής των βραβείων (3 Μαΐου στη Στέγη Γραμμάτων Και Τεχνών) εν τέλει 11 μυθοπλασίας, 3 ντοκιμαντέρ και 5 μικρού μήκους ταινίες.

Ο πρόεδρος της Ακαδημίας, Τάσος Μπουλμέτης, χαιρέτησε το θεσμό των βραβείων που διοργανώνεται φέτος για δεύτερη χρονιά, υπογραμμίζοντας: "Είμαστε σε μια πολύ καλή χρονιά για τον ελληνικό κινηματογράφο, με πολλές συμμετοχές και διακρίσεις σε ξένα φεστιβάλ και αποκορύφωμα την υποψηφιότητα του «Κυνόδοντα» στα φετινά Oscar. Και επί πλέον, είμαστε ενώπιον ενός νέου νόμου κι ενός φρέσκου ΔΣ στο Κέντρο Κινηματογράφου".

Παραθέτουμε αναλυτικά τις υποψηφιότητες των βραβείων:

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας:
«Απ' Τα Κόκαλα Βγαλμένα», Σωτήρης Γκορίτσας
«Attenberg», Αθηνά Τσαγγάρη
«Μαχαιροβγάλτης», Γιάννης Οικονομίδης
«Ταξίδι Στη Μυτιλήνη», Λάκης Παπαστάθης
«Χώρα Προέλευσης», Σύλλας Τζουμέρκας

Βραβείο Σκηνοθεσίας Υποψήφιοι (4 ταινίες λόγω ισοψηφίας):
Από την ταινία «Απ' Τα Κόκαλα Βγαλμένα» ο Σωτήρης Γκορίτσας
Από την ταινία «Attenberg» η Αθηνά Τσαγγάρη
Από την ταινία «Μαχαιροβγάλτης» ο Γιάννης Οικονομίδης
Από την ταινία «Χώρα Προέλευσης» ο Σύλλας Τζουμέρκας

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη Υποψήφιοι:
Από την ταινία «Απνοια» ο Αρης Μπαφαλούκας
Από την ταινία «Tungsten» ο Γιώργος Γεωργόπουλος
Από την ταινία «Χώρα Προέλευσης» ο Σύλλας Τζουμέρκας

Βραβείο Σεναρίου Υποψήφιοι (4 ταινίες λόγω ισοψηφίας):
Από την ταινία «Απ' τα κόκαλα βγαλμένα» ο Σωτήρης Γκορίτσας
Από την ταινία «Attenberg» η Αθηνά Τσαγγάρη
Από την ταινία «Μαχαιροβγάλτης» οι Γιάννης Οικονομίδης και Δώρης Αυγερινόπουλος
Από την ταινία «Χώρα Προέλευσης» οι Σύλλας Τζουμέρκας και Γιούλα Μπούνταλη

Βραβείο Α' Ανδρικού Ρόλου Υποψήφιοι (4 ταινίες λόγω ισοψηφίας):
Από την ταινία «Απ' Τα Κόκαλα Βγαλμένα» ο Αργύρης Ξάφης
Από την ταινία «Ταξίδι Στη Μυτιλήνη» ο Χρήστος Χατζηπαναγιώτης
Από την ταινία «Χάρισμα» ο Μάκης Παπαδημητρίου
Από την ταινία «Χώρα Προέλευσης» ο Θάνος Σαμαράς

Βραβείο Α' Γυναικείου Ρόλου Υποψήφιοι (4 ταινίες λόγω ισοψηφίας):
Από την ταινία «Attenberg» η Ariane Labed
Από την ταινία «Κανένας» η Τζωρτζίνα Λιώση
Από την ταινία «Μαχαιροβγάλτης» η Μαρία Καλλιμάνη
Από την ταινία «45 τετραγωνικά» η Έφη Λογγίνου

Βραβείο Β' Ανδρικού Ρόλου Υποψήφιοι (5 ταινίες λόγω ισοψηφίας):
Από την ταινία «Απ' Τα Κόκαλα Βγαλμένα» ο Δημήτρης Ήμελλος
Από την ταινία «Μαχαιροβγάλτης» ο Βαγγέλης Μουρίκης
Από την ταινία «Ταξίδι Στη Μυτιλήνη» ο Δημήτρης Καταλειφός
Από την ταινία «Tungsten» ο Βαγγέλης Μουρίκης
Από την ταινία «Χώρα Προέλευσης» ο Ερρίκος Λίτσης

Βραβείο Β' Γυναικείου Ρόλου Υποψήφιοι:
Από την ταινία «Η Υπογραφή» η Αλεξία Καλτσίκη
Από την ταινία «Ταξίδι Στη Μυτιλήνη» η Μαρία Ζορμπά
Από την ταινία «Χώρα Προέλευσης» η Ιωάννα Τσιριγκούλη

Βραβείο Μοντάζ Υποψήφιοι:
Από την ταινία «Απ' Τα Κόκαλα Βγαλμένα» η Ιωάννα Σπηλιοπούλου
Από την ταινία «Μαχαιροβγάλτης» ο Γιάννης Χαλκιαδάκης
Από την ταινία «Χώρα Προέλευσης» ο Πάνος Βουτσαράς

Βραβείο Φωτογραφίας Υποψήφιοι:
Από την ταινία «Απνοια» ο Ηλίας Αδάμης
Από την ταινία «Μαχαιροβγάλτης» ο Δημήτρης Κατσαΐτης
Από την ταινία «Η Υπογραφή» ο Ηλίας Κωνσταντακόπουλος

Βραβείο Σκηνογραφίας Υποψήφιοι:
Από την ταινία «Μαχαιροβγάλτης» η Ιουλία Σταυρίδου
Από την ταινία «Ταξίδι Στη Μυτιλήνη» ο Γιώργος Γεωργίου
Από την ταινία «Η Υπογραφή» η Ιουλία Σταυρίδου

Βραβείο Ενδυματολογίας Υποψήφιοι:
Από την ταινία «Ταξίδι Στη Μυτιλήνη» ο Γιώργος Γεωργίου
Από την ταινία «Η Υπογραφή» η Ιουλία Σταυρίδου
Από την ταινία «Χώρα Προέλευσης» η Μαγιού Τρικεριώτη

Βραβείο Ήχου Υποψήφιοι:
Από την ταινία «Απ' Τα Κόκαλα Βγαλμένα» οι Βαγγέλης Ζέλκας και Κώστας Βαρυμποπιώτης
Από την ταινία «Μαχαιροβγάλτης» οι Ντίνος Κίττου και Κώστας Φυλακτίδης
Από την ταινία «Χώρα Προέλευσης» οι Α. Λουζιώτης, Δ. Κανελλόπουλος, Π. Βουτσαράς και Κ. Βαρυμποπιώτης

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής Υποψήφιοι (4 ταινίες λόγω ισοψηφίας):
Από την ταινία «Απνοια» ο Νίκος Κυπουργός
Από την ταινία «Απ' Τα Κόκαλα Βγαλμένα» οι Burger Project
Από την ταινία «Η Υπογραφή» ο Νίκος Κυπουργός
Από την ταινία «Χώρα Προέλευσης» οι Drog_A_Tek

Βραβείο Μακιγιάζ Υποψήφιοι:
Από την ταινία «Ταξίδι Στη Μυτιλήνη» η Θεανώ Καπνιά
Από την ταινία «Η Υπογραφή» η Φανή Αλεξάκη
Από την ταινία «Χώρα Προέλευσης» η Εύη Ζαφειροπούλου

Βραβείο Ειδικών Εφφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας Υποψήφιοι:
Από την ταινία «Τα Σκυλιά» ο Ντίνος Θεοδοσίου
Από την ταινία «Η Υπογραφή» ο Νίκος Μούτσελος
Από την ταινία «Χάρισμα» ο Αντώνης Κοτζιάς

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους Υποψήφιοι:
«Casus Belli» - Γιώργος Ζώης
«Ketchup» - Κωνσταντής Φραγκόπουλος
«Τι ώρα Θα Γυρίσεις» - Μαριτίνα Πάσσαρη
«Το Χωριό» - Στέλιος Πολυχρονάκης
«13½» - Χάρης Βαφειάδης

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ) Υποψήφιοι:
«Λόγος Και Αντίσταση» - Τίμων Κουλμάσης
«Με Τον Καλλιγιάννη» - Πέδρο Ολάγια
«Τα Παιδία Δεν Παίζει» - Ρέα Αποστολίδου, Γιούρι Αβέρωφ

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ:

Το Πρόγραμμα των Προβολών

Αναζήτηση με τον Πρωτότυπο Τίτλο

Αναζήτηση με τον Ελληνικό Τίτλο

Αναζήτηση με την Περιοχή

Αναζήτηση με τον Κινηματογράφο


© 2000-2020 | Θανάσης Γεντίμης

Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών του CinemaNews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση.

Απαγορεύεται η μερική ή ολική αναπαραγωγή ή αποθήκευση με κάθε τρόπο και μέσον των περιεχομένων του CinemaNews.gr χωρίς την προηγούμενη έγγραφη συναίνεση του δημιουργού του.