Ρεπορτάζ: Όλα τα Βραβεία του 51ου Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης.

Θανάσης Γεντίμης  |  12-12-2010
Ρεπορτάζ: Όλα τα Βραβεία του 51ου Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης.

Απονεμήθηκαν το Σάββατο 11 Δεκεμβρίου σε ένα κατάμεστο Ολύμπιον τα βραβεία του 51ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Θεσσαλονίκης. Από την τελετή ξεχώρισε η ομιλία του Υπουργού Πολιτισμού κ. Παύλου Γερουλάνου που -μεταξύ άλλων- ανακοίνωσε την έκτακτη ενίσχυση με 2 εκατ. ευρώ από το ΥΠΠΟΤ και με 400.000 ευρώ από τον ΟΠΑΠ, του οικονομικά πάσχοντος Φεστιβάλ. Ας δουμε όμως την πλήρη λίστα των επίσημων και των παράλληλων βραβείων...

Βραβεία Διεθνούς Διαγωνιστικού

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας - Χρυσός Αλέξανδρος
«Outbound» [Στις Παρυφές] του Bogdan George Apetri.

Ειδικό Βραβείο Κριτικής Επιτροπής - Αργυρός Αλέξανδρος
«Attenberg» της Αθηνάς Ραχήλ Τσαγγάρη.

Ειδικό Βραβείο Κριτικής Επιτροπής για Πρωτοτυπία και Καινοτομία - Χάλκινος Αλέξανδρος
«Jean Gentil» [Ζαν Ζαντί, Ένας Καλός Ανθρωπος] των Israel Cardenas και Laura Amelia.

Βραβείο Σκηνοθεσίας
Marian Crisan για την ταινία «Morgen» [Αύριο].

Bραβείο Σεναρίου
Marek Lechki για την ταινία «Erratum» [Το Παρόραμα].

Βραβείο Ανδρικής Ερμηνείας (εξ' ημισείας)
Andras Hathazi και Yilmaz Yalcin για την ερμηνεία τους στην ταινία «Morgen» [Αύριο].

Βραβείο Γυναικείας Ερμηνείας
Ana Ularu για την ερμηνεία της στην τανία «Outbound» [Στις Παρυφές].

Βραβείο Καλύτερης Καλλιτεχνικού Επιτεύγματος
«Zefir» [Ζεφίρ] της Belma Bas.

Τη διεθνή κριτική επιτροπή του 51ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης απαρτίζουν τα εξής πέντε μέλη:

Μισέλ Δημόπουλος, Ελλάδα (θεωρητικός του κινηματογράφου) - Πρόεδρος της Επιτροπής

Mohamed Al- Daradji, Ιράκ (σκηνοθέτης)

Scandar Copti, Παλαιστίνη (σκηνοθέτης)

Behrooz Hashemian, Ιράν (παραγωγός)

Martin Schweighofer, Αυστρία (διευθυντής Αυστριακής Κινηματογραφικής Επιτροπής)

Παράλληλα Βραβεία

Βραβείο της Διεθνούς Ένωσης Κριτικών (FIPRESCI) για ταινία του Διεθνούς Διαγωνιστικού Τμήματος
«Morgen» [Αύριο] του Marian Crisan.

Βραβείο της Διεθνούς Ενώσης Κριτικών (FIPRESCI) για ταινία του Ελληνικού Τμήματος
«Απνοια» του Αρη Μπαφαλούκα.

Βραβείο "Ανθρώπινες Αξίες" της Βουλής των Ελλήνων
«Los Labios» [Τα Χείλη] των Ivan Fund και Santiago Loza

Βραβείο "Το Σινεμά Και Η Πόλη" του Δήμου Θεσσαλονίκης
«Jo For Jonathan» [Ζο Όπως Ζόναταν] του Maxime Giroux.

Βραβείο της Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου
«Outbound» [Στις Παρυφές] του Bogdan George Apetri.

Βραβείο Κοινού Fischer για το Διαγωνιστικό Τμήμα
«Απνοια» του Αρη Μπαφαλούκα.

Βραβείο Κοινού Fischer για το Ελληνικό Τμήμα
«Κάνενας» του Χρήστου Νικολέρη.

Βραβείο Κοινού Fischer για το τμήμα Ματιές Στα Βαλκάνια
«Cirkus Columbia» του Danis Tanovic.

Βραβείο Κοινού Fischer για το τμήμα Ανοιχτοί Ορίζοντες
«A Somewhat Gentle Man» [Ένας Κάπως Ευγενικός Ανθρωπος] του Hans Petter Moland.

Βραβείο Crossroads
«Youth» σε σκηνοθεσία Tom Shoval.

Βραβείο Balkan Fund
«September», «The Last Sleepless», «The Barbarians» και «The House».

Βραβείο Work In Progress
«Αδικος Κόσμος» του Φίλιππου Τσίτου.

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ:

Το Πρόγραμμα των Προβολών

Αναζήτηση με τον Πρωτότυπο Τίτλο

Αναζήτηση με τον Ελληνικό Τίτλο

Αναζήτηση με την Περιοχή

Αναζήτηση με τον Κινηματογράφο


© 2000-2020 | Θανάσης Γεντίμης

Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών του CinemaNews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση.

Απαγορεύεται η μερική ή ολική αναπαραγωγή ή αποθήκευση με κάθε τρόπο και μέσον των περιεχομένων του CinemaNews.gr χωρίς την προηγούμενη έγγραφη συναίνεση του δημιουργού του.